Projekty pozastrukturalne UE
Celem projektu było wzmocnienie szans rozwoju zrównoważonej mobilności i wypracowania modelowych rozwiązań dla ruchu rowerowego w miastach Europy Środkowej poprzez stworzenie dogodnych warunków do korzystania z rowerów jako codziennego środka transportu. Bazą projektu stały się doświadczenia Lipska i Drezna w rozwijaniu ruchu rowerowego. Systemowe podejście do polityki rowerowej tych miast, kładące nacisk nie tylko na budowę dróg rowerowych, ale także na inne rozwiązania zachęcające do korzystania z tego środka transportu, doprowadziło do zwiększenia udziału rowerów w codziennych podróżach do 11-19%.
Polskie miasta, które przystąpiły do projektu Central MeetBike, Gdańsk i Tczew, w 2009 r. podpisały Kartę Brukselską i zobowiązały się do osiągnięcia wskaźnika min. 15% udziału ruchu rowerowego w ogólnej liczbie podróży do 2020 r. Warunkiem wzięcia udziału w projekcie było przeprowadzenie certyfikacji polityki rowerowej miast zgodnej z metodologią BYPAD.
Pełna nazwa projektu: More sustainable transport in Central European Cities through Improved integrated bicycle promotion and international networking
Program: Central Europe Programme
Czas trwania: 01.03.2011 r. – 30.05.2014 r.
Partnerzy: Centrum Dopravního Výzkumu, v.v.i (Czechy, Lead Partner), Urząd Miasta w Uherské Hradiště (Czechy), Urząd Miasta w Pardubicach (Czechy), Urząd Miasta w Dreźnie (Niemcy), Urząd Miasta w Lipsku (Niemcy), Technische Universität Dresden (Niemcy), Deutsches Institut für Urbanistik (Niemcy), Urząd Miasta w Žilinie (Słowacja), Urząd Miasta w Prešovie (Słowacja), Výskumný ústav dopravný (Słowacja), Urząd Miejski w Gdańsku, Urząd Miejski w Tczewie, Polska Unia Mobilności Aktywnej.
Projekt abc.multimodal miał na celu poprawić dostęp do miast przez włączanie komunikacji rowerowej w układ transportu multimodalnego i wzmacnianie kultury zrównoważonego transportu. Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) rozpowszechniła rezultaty projektu w Polsce oraz skupiła swoje wysiłki na podnoszeniu świadomości i poziomu kompetencji wśród samorządów członkowskich stowarzyszenia.
Pełna nazwa projektu: Access by Cycling - Integrating cycling into multimodal transport system and mobility culture
Program: South Baltic Programme
Czas trwania: 01.06.2011 r. – 31.12.2014 r.
Partnerzy: Urząd Miasta w Rostocku (Lead Partner), ADFC Rostock (Niemcy), Urząd Miasta w Kalmarze (Szwecja), Urząd Miejski w Gdańsku, Polska Unia Mobilności Aktywnej.
Wprowadzenie mobilności elektrycznej jako intermodalnego środka transportu w małych i średnich miastach rejonu Południowego Bałtyku. Projekt ELMOS promował korzystanie z elektrycznej mobilności przyczyniając się w ten sposób do poprawy warunków życia. Ogólną ideą projektu był rozwój, a także częściowe wdrożenie elektrycznej mobilności w gminach.
Pełna nazwa projektu: Wprowadzenie mobilności elektrycznej jako intermodalnego środka transportu w małych i średnich miastach rejonu Południowego Bałtyku
Program: South Baltic Programme
Czas trwania: 01.10.2011 r. – 31.12.2014 r.
Partnerzy: Rostocker Straßenbahn AG (Lead Partner), Urząd Miasta w Rostocku (Niemcy), Urząd Miasta w Karlskronie (Szwecja), Urząd Miasta w Växjö (Szwecja), Energy Agency Southeast Sweden (Szwecja), Urząd Miejski w Malborku, Urząd Gminy w Trąbkach Wielkich, Polska Unia Mobilności Aktywnej.
Pełna nazwa projektu: Dwory i pałace południowego Bałtyku – zwiększenie potencjału dworów i pałaców dla rozwoju turystyki na terenach wiejskich obszaru Południowego Bałtyku
Program: Interreg South Baltic Programme
Czas trwania: 01.05.2018 r. – 15.09.2022 r.
Partnerzy: Tourism Association Vorpommern (Niemcy, Lead Partner), Regional Planning Association Vorpommern (Niemcy), Association "Vorpommersche Dorfstrasse" (Niemcy), Association of Palaces and Manor Houses in Mecklenburg-Vorpommern (Niemcy), Directorate of Rambynas Regional Park (Litwa), Klaipeda University (Litwa), Museum Lolland-Falster (Dania), Wemmenhög Museum Association at Svaneholm Castle (Szwecja), Culture Association Christinas Wänner (Szwecja), Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, Kaszuby Północne LOT, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Polska Unia Mobilności Aktywnej.
W okresie od 1 maja 2018 roku do 15 września 2022 roku Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) realizowała projekt SOUTH BALTIC MANORS ("Dwory i pałace południowego Bałtyku") – zwiększenie potencjału dworów i pałaców dla rozwoju turystyki na terenach wiejskich obszaru Południowego Bałtyku. Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020.
W okresie od 1 października 2017 do 31 marca 2021 roku Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) realizowała projekt Cities.multimodal – Urban transport system in transition towards low carbon mobility, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF) w ramach Programu Interreg Baltic Sea Region 2014 – 2020.
W okresie od 1 maja 2018 roku do 30 kwietnia 2021 roku Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) realizowała projekt PARKING GETS SMART – Parkowanie staje się inteligentne – podniesienie jakości i digitalizacja zarządzania polityką parkingową jako narzędzie wspierania ekologicznego i multimodalnego transportu w rejonie Południowego Bałtyku. Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020.
Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) realizuje projekt SMOOTH – Zrównoważone sposoby podróży do szkoły. Projekt ma na celu promowanie wiedzy i wzmacnianie zdolności instytucjonalnych ukraińskich gmin w zakresie zarządzania mobilnością w celu osiągnięcia zmiany zachowań na rzecz bezpieczniejszych i bardziej zrównoważonych form podróży do szkoły. Projekt współfinansowany przez Swedish Institute.
W okresie od 15 lipca 2024 roku do 14 lipca 2027 roku Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) realizuje projekt N-B-Well - Nature based wellness tourism - a new concept for sustainable development of the SBA.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027.
W okresie od 1 kwietnia 2023 roku do 31 lipca 2023 roku Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) realizowała projekt HUB(-ing) more than mobility – zwiększenie świadomości i kompetencji w zakresie węzłów mobilności w kierunku poprawy jakości, zrównoważenia środowiskowego i zasobooszczędności zielonego rozwoju na obszarze Południowego Bałtyku.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020.
Członkami zwyczajnymi stowarzyszenia mogą być gminy, powiaty i województwa.
Wspólnie możemy kreować rozwiązania, które przyczynią się do budowy bardziej przyjaznych miast przyszłości.
Dane rejestrowe
Kontakt
Nasze działania
Nasze wydarzenia
Stowarzyszenie
© 2012-2025 POLSKA UNIA MOBILNOŚCI AKTYWNEJ (PUMA)
NIP 583-315-19-61
KRS 0000412741
REGON 221626955
info@mobilnosc.org
58 719 97 99
Polska Unia Mobilności Aktywnej
ul. Jana Heweliusza 29
80-861 Gdańsk
JESTEŚMY CZŁONKIEM
EUROPEJSKIEJ FEDERACJI CYKLISTÓW