Kontakt

POLSKA UNIA MOBILNOŚĆI AKTYWNEJ

 

Z inicjatywy Polskiej Unii Mobilności Aktywnej (PUMA), w dniu 14 stycznia 2013 roku uruchomiono kampanię edukacyjno-promocyjną "Moje pierwsze dwa kółka". Projekt ma na celu wprowadzenie najmłodszych dzieci w rowerowy świat poprzez naukę jazdy na rowerkach biegowych.

 

W ramach pilotażu udostępniane są najmłodszym dzieciom z przedszkoli w gminach Nowy Staw, Cedry Wielkie, Starogard Gdański i Smołdzino, rowerki biegowe na okres jednego tygodnia tak, aby w trakcie zajęć mogły one wypróbować i nauczyć się jeździć na takim rowerze. Nauka jazdy jest połączona z konkursami, w których każdy z uczestników otrzymuje drobne upominki związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Rowerki mogą być również używane przez dzieci w drodze z i do przedszkola.

 

Równolegle, w trakcie zajęć plastycznych, dzieci wypełniają pakiet edukacyjny składający się z kolorowanek, malowanek związanych z rowerami, zrównoważonym transportem czy zasadami ruchu drogowego. Finałem zajęć plastycznych będzie wystawa prac dzieci w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

 

Motywacją do realizacji projektu jest chęć przełamania stereotypów związanych z nauką jazdy na rowerze. Typowy schemat nauczania zakłada rozpoczęcie jazdy w wieku ok. 5 lat na rowerze wyposażonym w dodatkowe kółka boczne. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach takie kółka mają negatywne działanie, ponieważ nie pozwalają na wyrabianie u dziecka zmysłu samodzielnego utrzymania równowagi. Alternatywą są tzw. rowery biegowe, taki pozbawiony pedałów rower sprawia, że przesiadanie się na rower dwukołowy nie stanowi dla dziecka żadnego problemu.

 

www.mp2k.pl

14 stycznia 2016
Moje pierwsze dwa kółka

Projekty europejskie

design : alinazm@wp.pl